O moim zamiłowaniu do ceramiki

Jestem z wykształcenia pedagogiem, od wielu lat związanym z zawodem nauczyciela. Pracuję z dziećmi i młodzieżą. Nieustannie rozwijam się, poszukując wciąż nowych pomysłów na osiągnięcie sukcesów w pracy z dziećmi.
Kilka lat temu zachwyciłem się ceramiką. Pojmuję ją jako odkrywanie samego siebie – swoich możliwości, gotowości do podejmowania wyzwań.

W pracy z gliną uczę się wytrwałości, niezłomności, kreatywności. Codziennie udowadniam sobie, że mogę więcej. A jednocześnie, że nie jestem idealny.

I że to jest piękne…wabi sabi.

Przygodę z gliną zacząłem od koła garncarskiego, zaczarowany dynamiką zmiany kształtu tworzywa na toczku. I tak zostało do dziś, choć czasami formuję glinę metodą płatową, czy wygniatając z kulki.

W zaciszu pracowni najczęściej tworzę zainspirowany ceramiką japońską – specyficznym charakterem, fakturą, kolorem i formą. Stąd nazwa pracowni Wabi Sabi.

Wabi sabi to japońska filozofia, która wbrew powszechnemu konsumpcjonizmowi szanuje niedoskonałość, starość i prostotę. Surowość japońskiej ceramiki zawarta w barwach ziemi, fakturach świata przyrody daje swego rodzaju dojrzałą szlachetność. Mimo że ceramika ta sprawia wrażenie nieidealnej, to wykonanie jej wymaga dużo pracy, wiedzy, doświadczenia i miłości do ceramiki.

Zapraszam do wyjątkowego miejsca, jakim jest Pracownia Ceramiczna WABI SABI.